ביטוח לקרוואנים – כל מה שאתם צריכים לדעת

קרוואן משלב את הבית עם הרכב ולכן הביטוח של קרוואן צריך לשלב גם הוא את כל הסיכונים והסעיפים שרלוונטיים לאורח חיים זה. מומלץ לוודא שהפוליסה תתאים לכם

כשנוסעים ברחבי הארץ אנחנו רואים נוף מגוון של כלי רכב, בין מכוניות פרטיות לבין קרוואנים שונים ואוטובוסים שברור לנו שעברו הסבה למגורים. זה מתפשט ברחבי הארץ ולא כולם נייחים. חלקם ניידים ולכן יש להם ביטוח של רכב שמתאים להם. ביטוח חובה מצטרף לביטוחים נוספים שאפשר להוסיף וזה נכון גם לקראוונים וכלי רכב שמשמשים למגורים ולחופשות.

השאלה היא מה עושים עם כלי רכב כמו קרוואנים שמשמשים למגורים וכיצד מבטחים אותם על כל השימושים שלהם. לשם כך נועד המאמר הבא, והוא אינו מחליף התייעצות עם סוכן ביטוח שמתמצא בתחום זה ויכול לענות על כל השאלות שלכם בנושא ביטוח שמקיף כל אפשרות.

מה כולל ביטוח קרוואן?

ביטוח קרוואן מותאם בדרך כלל למצבו, לדגם שלו, למידת השיפוצים והשכלולים שבו וגם לתכניות של בעליו. יש הבדל בין קרוואן של מי שבוחר לחנות במקום אחד ולחיות בו לבין מי שמחזיק קרוואן לצורך טיולי סוף שבוע וחופשות. לשניהם צריך לבחור בסעיפים שמכסים על סיכון אפשרי. אם אין לכם סעיפים ייחודיים בפוליסה ייתכן שתידרשו לשלם נזקים מכיסכם ולכן שאלו על כל הסעיפים המיוחדים כדי לקבל כיסוי מלא.

הסעיפים שנוגעים לביטוח קרוואן מתחלקים בעיקר בין נזקים שנגרמים כתוצאה מהנסיעה ומהשימושים שעושים בו על כל המגוון שלהם, לבין נזקים שנגרמים לו בהיותו מקום מגורים. הסעיפים שחשוב לוודא שקיימים בכל פוליסה של קרוואן הם:

 • חשוב מאוד שכל קרוואן יבוטח על כל תכולתו ולא רק עליו עצמו. זה נובע מכך שאתם מחזיקים בו את כל הרכוש שלכם שנועד לחופשה או למגורים. זה נע מבגדים וחפצים אישיים ועד מכשירי חשמל וריהוט, כמו מתקני בישול, טלוויזיה או מחשב ומיטה ושולחן. כמו כן, יש לזכור שבקרוואנים משוכללים יש ציוד ייעודי יותר משוכלל ולפעמים בונים ריהוט מיוחד לקרוואן כמו מתקנים וריהוט שונה במפרט ובמבנה שלו.
 • בדקו אפשרות לבטח במקרה של פריצה או גניבה מתוך הקרוואן, ויכול להיות שיחייבו אתכם באמצעי מיגון נוספים.
 • ההגנה כוללת את השלמות שלו בכל מקרה של תאונה או דליקה כלשהי, וחובה להבטיח זאת משום שמבשלים בתוך קרוואנים. זה כולל גם הצתה בזדון בדיוק כמו בבית רגיל.
 • נזקים כתוצאה משיטפון או כל סערה או נזק טבע שהוא שאפשר לחשוב עליו, כולל רעידות אדמה. הרבה יותר מבתים של ממש קרוואנים מועדים לפורענות כזאת משום שהם מסתובבים בטבע בעיקר. לא יכול להיות מצב שבו דווקא התפקיד העיקרי שלהם לא יהיה מבוטח.
 • כל תאונה שנגרמת מהתנגשות, התהפכות, תאונת דרכים רגילה, בדיוק כמו כל רכב שמבוטח בצורה כזאת. צריך לקחת בחשבון את תצורת הקרוואן ולהבטיח שתאונות שייחודיות לו ולגודל שלו יכוסו גם הם.
 • גניבת הקרוואן על כל התכולה שלו, בגלל מחיר התכולה.
 • לוודא שהתוספות המיוחדות שהוספתם לקרוואן מבוטחות גם הן משום שאחרת תצטרכו לכסות את זה מכיסכם.
 • תפירת פוליסה מיוחדת לקרוואנים שלהם יש דרישות מיוחדות, וזה כולל גם צד שלישי ותביעות נגד בעלי הקרוואן בגלל נזקים שנגרמו לאנשים אחרים. זה כולל אנשים שמתארחים בקרוואן ונפגעים כתוצאה משימוש באחד המתקנים שלו.
 • אם אתם חונים בחניון קבע ודאו שיש לכם כיסוי נגד נזק שנוצר כתוצאה מרשלנות ופעולה שלהם.
 • בטחו את עצמכם נגד תאונות אישיות שנגרמות בשימוש במתקני הקרוואן.
 • ביטוח נגד תקלות במתקנים וביטוח לחילוץ וגרירה מיוחדים בעת הצורך.
דילוג לתוכן